Reflexologie, reflexní masáž plosky nohy

Reflexologie (reflexní masáž plosky nohy, reflexní terapie) využívá masáže chodidla ve specifických bodech, aby tím stimulovala léčení v jiných částech těla. Bolest v bodu tlaku je považována za indikátor problému v tom orgánu, který je s bodem ve spojení, a masáž je obvykle prováděna tak dlouho, dokud bolest nepomine.

Je považována za bezpečný a účinný způsob, jak nastolit tělesnou rovnováhu. Pomáhá uvolňovat a podporuje samovolné hojivé procesy jednotlivých částí těla.

Význam diagnostický

Reflexní zóny se využívají nejen pro terapii, ale také pro diagnostiku. Charakterem své citlivosti mohou zkušeného terapeuta informovat o vznikajícím problému dokud je ještě na úrovni energetické disharmonie, dříve, než jej nemocný na fyzické úrovni pocítí jako bolest nebo onemocnění orgánu. Již v tuto chvíli je nutné zahájit okamžitou léčbu, ať už se jedná o aplikaci reflexní terapie, fytoterapie, psychoterapie, baňkování nebo jiného druhu terapie alternativní medicíny, podle doporučení terapeuta.

Účinek a využití

  • Je třeba si uvědomit, že oběma nohama stojíme na zemi a tím propojujeme naši energii s energií země. To hraje velkou roli v udržení zdraví a v celkové pohodě. Tělem totiž stále protéká energie, která končí v reflexních bodech. Pokud se napětím nebo městnáním zablokuje, onemocníme. Pomocí reflexních bodů na chodidlech se mohou zasažená místa uvolnit a tím obnovit harmonii celého těla. Touto masáží se dají ovlivnit např. deprese, stres, bolestivá onemocnění svalů, kloubů, páteře a hlavy, některá funkční onemocnění vnitřních orgánů, ale také zácpa a neinfekční průjem.
  • Reflexní terapie snižuje stres a uvolňuje negativní napětí.
  • Pokud se podrobujeme této terapii pravidelně, udržíme se v dobré zdravotní kondici - a dozvíme se včas o varovných signálech počínajícího onemocnění. Frekvence sezení se řídí osobní potřebou, zpravidla 2x až 3x týdně po 25 minutách.
  • Masáž reflexních zón je přirozenou a účinnou metodou léčení. Jejím základním cílem je ovlivnění bolestivé struktury, ale také harmonizace životní energie. Nejvíce se však tato metoda využívá v preventivní péči a může se uplatnit jako doplňující metoda klasické medicíny nebo alternativních léčebných postupů