Dornova metoda

Dornova metoda je druhem jemné, šetrné manuální terapie, pomocí které mohou být klouby a obratle bezpečně a přesně uvedeny do správné polohy za aktivní účasti pacienta, a tedy přirozeným, volným pohybem člověka. Dochází při ní k uvolnění blokád a bolesti v problematických partiích, převážně v okolí páteře, kyčelních kloubů, kolen, kotníků a ramen, pomáhá při problémech se skoliósou, velmi úspěšně vyrovnává rozdílnou délku dolních končetin a napravuje tím celkovou narušenou statiku těla.
 
Při napravování nesprávných poloh obratlů nebo kloubů klient vlastním pohybem obchází přirozenou svalovou ochranu a současným jemným tlakem terapeuta tak může být obratel nebo kloub opět přiveden do správné polohy bez nežádoucích vedlejších účinků. 
 
Terapie se provádí kyvadlovým pohybem protější končetiny. Tato technika nejprve zajistí nutné uvolnění svalstva. Když však končetina dosáhne nejzazšího bodu, svalstvo se napne a zabrání tak dalšímu posunu obratle nebo kloubu na opačnou stranu, takže pohyb zabraňuje jakémukoliv vysunutí kloubu z normální polohy.
 
Na rozdíl od jiných korekčních či chiropraktických postupů, které mohou trhnutím způsobit natažení nebo poranění svalů či vazových skupin, lze tuto metodu nazvat skutečně šetrnou. A jelikož se při ní nemohou trhavým natahováním tkáňových struktur uvolnit žádné krevní sraženiny, je Dornova metoda zároveň také velmi bezpečná.
 
Po ošetření Dornovou metodou je vhodné terapii doplnit následnou Breussovou masáží.